Çakı Gibi | Swiss Army Man

BBu filmle ilgili ne desem hiç bilmiyorum. Saçmalık derecesinde absürt ama insanı etkileyecek denli de derin. Şimdi bu ikisi nasıl olur diyorsunuz, inanın ben de bilmiyorum. 

"Bu ne yafff" diyerek başladığım filmin sonunda birbirine karışmış pek çok duyguyla kalkmam sanırım filmin başarılı olduğunun bir göstergesi...

Yönetmen:  Dan Kwan, Daniel Scheinert
Senaryo:     Dan Kwan, Daniel Scheinert
Oyuncular: Paul Dano, Daniel Radcliffe, Mary Elizabeth Winstead, Antonia Ribero

Macera/Drama/Komedi    ·  97  dakika   ·   2016   ·   ABD, İsveç

EFilmin açılışında Robinson Crusoe benzeri bir adamın, Hank'in, intihar etme girişimine tanık oluyoruz. 

Hank umutsuzlukla bedeninden ayrılmaya çabalarken, karşısında, sahile vuran bir beden görürüz. Bir ıssız ada ve adada mahsur 2 insan. Acaba Tom Hanks'li "Yeni Hayat"(Cast Away) benzeri bir film mi bekliyor bizi diye düşünürken, film bizi tam anlamıyla ters köşeye yatırıyor.

KAdada artık yalnız olmadığı duygusuyla intihardan vaz geçen Hank, karaya vuranın ne yazık ki bir ceset olduğunu fark ediyor. Ama bu ceset bizim bildiğimiz cesetlere hiç mi hiç benzemiyor.

Çok fazla detaya inmeden hemen özetleyeyim, adı Manny olan bu adam, Hank'in adadaki tek ve elinden her iş gelen arkadaşı oluyor. (Filmin adının Swiss Army Knife benzerliğine hemen dikkat çekelim) İşte filmimizin giderek ilginçleştiği yer tam da burası oluyor.

Hank ve Manny ile aşkı, ilişkileri, duyguları kısacası hayata dair pek çok şeyi yeniden keşfediyoruz. Kimi zaman izleyeni gözünden yaş gelecek kadar güldürürken (anne esprisi der kaçarım) kimi zaman da Hank'in yalnızlığını iliklerine kadar hissettiriyor ikilinin hikayesi.

PPek çok yerde "Hadi canımmm" deseniz de bence filmin asıl etkileyen tarafı çok "insan" olması ve anlatılar duyguların izleyiciye çok rahat bir biçimde geçmesi.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Dan Kwan & Daniel Scheinert ikilisinin yaptığı Sundance ödüllü film ya çok seveceğini ya da hiç hoşlanmayacağınız türden bir film. Ortasının olacağını pek sanmıyorum.

Başrollerdeki Paul Dano ve Daniel Radcliffe ikilisi tiyatrovari bir oyunculuk seyrettiriyorlar ama Dano bir başka. Bu kadar iyi bir oyuncu olduğunu şimdiye kadar pek fark etmemişim itiraf ediyorum. Daniel Radcliffe'in ise Harry Potter serisinden sonra oldukça farklı rolleri tercih etmesi son derece takdir edilesi.

IMDB puanı 7,3 olan "Swiss Army Man" son derece farklı bir film izlemeye cesareti olanlar için...
Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates