13 Saat: Bingazi'nin Gizli Askerleri | 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

"13 Saat: Bingazi'nin Gizli Askerleri" Arap baharı döneminde Libya'da bulunan Amerikan konsolosluğu ve CIA üssüne yapılan bir saldırı konu alıyor. Bu konsolosluğu kapatmamaktaki ısrarları ve konsolosluk çalışanlarını çok az bir koruma desteğiyle yalnız bıraktıkları gerekçesiyle zamanında oldukça eleştirilmişti Amerikan hükümeti. 

Filmin içinde bir tutam hükümet eleştirisi olsa da, Hollywood'un bu tarz filmlerdeki milliyetçi tutumu hepimizce malum. Ama filmi sadece bu eleştirel gözle izleyip diğer detayları es geçmek çok da doğru değil kanımca.

Arap baharı sırasında yükselen milliyetçilik ile bu ülkelerde bulunan yabancılara özellikle batılı ülkelere karşı artan nefret filmin başlarında patlamaya hazır bir bomba misali hafiften hissettirmeye başlıyor kendisini.

Az sayıda çalışamı ve güvenlik elemanıyla Amerkan Konsolosluğu'nu görüyoruz. CIA bürosu da burada olduğu için oldukça özel bir nokta. Ama ne var ki Amerikan hükümeti böyle bir endişeye kapılmamış ve onları çölün ortasında "kendi başınızasınız" diyerek yalnız bırakmış.

Konsoslosluğun çevresinde yavaş yavaş beliren hareketlilikten bir aksiyon çıkacağını bekliyoruz izleyciler olarak. Ve beklediğimiz de kısa sürede gerçekleşiyor. Konsolosluğu işgal etmek isteyen isyancılar engelleri kolayca aşıyorlar çünkü içeride zaten kendilerine direnecek koruma yok.

O zamanda değin şeflerinin emriyle burunlarından soluyarak bekleyen 6 özel asker konsolosluğun ateşe verilmesinin ardından olaya el koyuyorlar. Bundan sonrasında neredeyse filmin sonuna dek durmayan bir aksiyon izliyoruz hep beraber.

Klasik en büyük asker bizim asker güzellemeleri ve her askerin bir bekleyeni var duygusallıklarını kenara bırakırsak- ki bunlar bu tarz filmlere bir çay kaşığı duygusallık katar, izleyenin empati kurmasını sağlar- film tamamen aksiyon üzerine kurulu.

2 saat 24 dakika süren filmin 1 saatten fazlası çatışma görüntüleri ile geçiyor. Ama filme keyif veren de bu sahneler. Sanki bir bilgisayar oyunundaymışçasına filmin içinde hissetmenizi sağlıyor ki bu bence yönetmen Michael Bay'in bir başarısı. En son bu keyfi Bin Ladin'in yakalanışını anlatan "Zero Dark Thirty"de almıştım.

Türkiye'nin son yıllardaki politik duruşuna da çok ufaktan değinildiği film özellikle aksiyon severleri pek memnun edecek diyebilirim. "Pearl Harbor" Armageddon" ve "Transformers" serisi ile tanıdığımı Michael Bay kendinden bekleneni veriyor, sonuçta bu bir sanat filmi değil.

Mitchell Zuckoff'un bu saldırıya katılan askerlerin anılarını derleyerek yazdığı "13 Hours" kitabından uyarlanan filmin başrollerinde John Krasinski, James Badge Dale, Pablo Schreiber, David Denman, Max Martini ve Dominic Fumusa yer alıyor.

Sonuç olarak aksiyon sahnelerine bayıldığım, özellikle son 60 dakikanın nasıl geçtiğini anlamadığım bir film oldu. Bu tarz film sevenlerin de benzer duygularla izleyeceklerini düşünüyorum.Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates