Mr. Robot

Takip ettiğim çoğu dizi sezon arasına girince bana da yeni dizileri keşfetmek için zaman kalıyor. "Mr.Robot" son zamanlarda özellikle internette oldukça konuşulan bir dizi. Daha ilk bölümlerinden kendi kitlesini oluşturdu bile!

Dizimizin ana kahramanı büyük bir şirkette siber-güvenlik uzmanı olarak çalışan Elliot. Kafası zehir gibi çalışıyor derler ya işte o zeki ama anti-sosyal çocuklardan. Hayatı ev-iş arası geçip gidiyor. Yalnız yaşıyor ve ailesi olmadığı için-ya da biz öyle bildiğimiz için- derin bir yalnızlık çekiyor. Bu yüzden kendini programlara, yazılımlara vurmuş durumda...

Elliot'un hayatı bir gün bir grup bilgisayar korsanıyla tanışmasının ardından tamamen değişiyor. Kendisi gibi zehir çocuklardan oluşan bu grup beyaz hacker denilen faydalı korsanlardan.(alkışlıyoruz!!) Amaçları dünyadaki sömürü düzenine son vermek, ezilenleri uyandırmak. Modern çağ Robin Hood-luğu anlayacağınız.

Böyle bir grup, tabii bulmuşlar Elliot gibi sessiz sakin çocuğu kaçırırlar mı, hemen gruba dahil etmek istiyorlar. Ancak dahi çocuğumuzu durduran bir şey var: Bu hack işinin ucunun kendi şirketine dolayısıyla kendisine de dayanacak olması...


Bir türlü nasıl hareket edeceğine karar veremeyen Elliot tam olarak vicdanı ve mantığı arasında kalıyor. 

Tüm bunlar olurken biz de Elliot'ı ve geçmişini yavaş yavaş keşfetmeye başlıyoruz. O 24 saat hiç susmayan kafasından neler geçtiğini dış ses yardımıyla dinliyoruz. Ve aile sırları da ufaktan izleyiciye sunulmaya başlayınca işler iyice arap saçına dönüyor (hem de ne arap saçı)

Oldukça güncel bir konuya sahip olan Mr.Robot, belki biraz da bu yüzden özellikle gençlere kolaylıkla hitap edip, fanlarını oluşturdu. Biraz bilgisayar vs. bilginiz varsa süper olur ama çok da önemli değil. İnsani duygular ve düzene dair sorgulamalar oluşturuyor dizinin bel kemiğini.

Elliot karakteri çok katmanlı bir karakter. Özellikle ilk sezonun sonunda giderek kimsenin beklemediği olaylar soğan gibi açıldıkça açılıyor. Ben ikini sezonun ortasındayım. Biraz ortalık karışık dizide ama senaristin en kısa zamanda kafamızdaki sorulara mantıklı yanıtlar vermesini umuyorum.


Elliot'ı oynayan Rami Malek gerçek hayatında da böyle biriymiş gibi son derece rahat canlandırıyor karakterini. Sanki almışsınız "gel şu dizide 1-2 sezon oyna. Üç beş kuruş kazan" demişsiniz gibi doğal. Diğer rollerde ise hepimizi tanıdığı Christian Slater (hep senin yüzünden bu karışıklık ahh ahh), Carly Chaikin, Portia Doubleday, Martin Wallström ve Stephanie Corneliussen yer alıyor.

Sanal alemin karanlık dehlizlerinde dolaşırken, bolca "Dövüş Kulübü" biraz da "Anonymous" tadı fena gelmiyor insana. Bakalım 2. sezon sorularımıza cevap mı verecek yoksa bize yeni sorular mı sorduracak...

Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates