Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları | Ransom Riggs

"Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları" aslında genç bir kesimi hedeflese de barındırdığı fantastik öğeler nedeniyle yaşı daha büyük olanların da büyük bir keyifle okuyacağı bir macera. Daha ilk sayfalarından itibaren sizi bambaşka bir maceraya alııııp götürüyor ve "keyifli" bir kitap yorumunu bence oldukça hak ediyor.

Benim bu kitaptan bu kadar keyif almamın bir diğer sebebi de, hikayeyi okurken kafamda sürekli bit Tim Burton dünyası canlandırmamdı. Bu kitabı okuyup da aksini düşünen var mıdır? Bence yoktur. Acaba yazar Ransom Riggs mi bir Burton hayranı yoksa Burton "bu kitap tam benim dişime göre" dedi bilemiyorum. 

Her ne olduysa biz sinemaseverlerin oldukça yararına olduğu bir gerçek. Bu fantastik hikaye çok yakın bir zaman içince beyazperde bizi bekliyor olacak efendim - hem de Eva Green'li Samuel L.Jackson'lı bir kadroyla...

Kitabın ana karakteri genç Jacob. Jacob'un, kendisinine küçüklüğünden beri ilginç hikayeleri anlatan bir de dedesi var. Bu hikayeler öylesine olağanüstü ki, Jacob bunları dedesinin yaşına veriyor, çok da ciddiye almıyor. Dedesinin anılarında görünmez arkadaşlarından uçan kızlara, canavarlardan kuşa dönüşen kadınlara kadar pek çok inanması güç karakter var. 


Bir gün bir şekilde Jacob, tüm bunların gerçek olabileceği fikrine kapılınca, araştırmaları onu Galler'deki minik bir adaya kadar getiriyor ve asıl hikayemiz işte bu ilginç ve biraz da tuhaf sayılabilecek yerde başlıyor.

Mümkün olduğunca ipucu vermeden anlatmaya çalıştığım konusuyla kitap, sizin de anlayacağınız gibi adeta filme çekilmek için yazılmış. Küçüklüğünüzde size benzer duyguları hissettiren Peter Pan ya da Denizler Altında Yirmi Bin Fersah gibi bize hayal kurmayı öğreten fantastik romanları severek okuduysanız, yaşınız kaç olursa olsun "Bayan Pelegrine'in Tuhaf Çocuklarına" bayılacaksınız.

Yazarın kitabın içine koyduğu, karakterleri gösteren o ilginç fotoğraflar da okuyucuyu daha heyecanlandırıyor ve hayal gücünü körüklüyor. Kimi zaman bana fotoğraflar hikayeyi desteklemek için oluşturulmuş fikrinden çok hikaye Riggs'in bulduğu  bu fotoğraflar üzerine kurulmuş diye düşündürtse de, bu romanın etkileyiciliğinden  hiçbir şey kaybettirmiyor. 

Benim gibi hikayenin çok çabuk bittiğini düşünenlere de güzel bir haber: Riggs'in devam kitapları "Hollow City" (Gölge Şehir) ve "Library of Souls" (Ruhlar Kütüphanesi) bu kitabı sevenleri bekliyor :)

Hayal dünyasında kaybolmaya hazır tüm yetişkin çocuklar, filmi vizyona girmeden, haftalarca çok satanlar listesinin zirvesinde kalmış bu "masalı" kaçırmasın derim.


Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
(Miss Peregrine's Home For Peculiar Children)
Yazar: Ramsom Riggs
Çevrimen: Aslı Dağlı
320 sayfa, İthaki Yayınları

Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates