Asabi Adam | The Angriest Man In Brooklyn

"Asabi Adam" IMDB'den 5,7 gibi nispeten vasat bir puan alsa da, bence bir kez değil, zaman zaman izlenmesi gereken filmlerden... Herkesin - ya da sevdiği birinin- başına gelebilecek bir olayı konu alan ve çoğumuzun kendine sorduğu sorduğu "neden, nasıl, niye" sorularının cevabını bulmayı bize bırakan bir film.

Yönetmen:  Phil Alden Robinson
Senaryo:     Daniel Taplitz, Assi Dayan
Oyuncular: Robin Williams, Mila Kunis, Peter Dinklage, Melisa Leo

Drama/Komedi  · 83 dakika   · 2017   ·  ABD

Afişte Robin Williams adını görünce kafanızda bir komedi filmi imajı oluşmasın. Yer yer komedi unsurları taşısa da tam anlamıyla bir dram filmi. 

Williams'ı daha çok komedi tarzı filmlerle tanımış olduğumuz için, bu tarz filmlerdeki başarısını izleyince, gerçek bir oyuncunun türlerden ya da konulardan bağımsız nasıl olması gerektiğini bir kere daha hatırlıyoruz.

Williams'ın canlandırdığı Henry Altman, büyük şehirde yaşayan herkesin birebir aşına olduğu bir karakter. Gergin, sinirli, hep bir yerlere, bir şeylere yetişmeye çalıştığı için hayatı ıskalayan orta yaşlı bir şehirli. Ta ki bir gün acı bir şekilde hayatın ne kadar kısa olduğunu öğrenene kadar!

Kendi doktoru tatilde olduğu için Dr. Sharon Gill'e muayene olmak talihsizliğinde bulunan Henry, hayatının en acı haberini en trajikomik şekilde alacaktır. Mutsuz, hayatından bezmiş bir de kedisi apartmanın 8. katından atlayarak intihar etmiş olan Dr. Sharon, böylesine depresif bir durumdayken, beyin anevrizması olan Henry ile karşılaşınca işler biraz karışır.

Ekstra mesai yapmaktan yorulmuş ve hastalarla uğraşmaktan bıkmış Dr. Sharon, Henry'e hastalığını anlatmaya çalışırken, gerginliğinin ve Henry'nin -doğal olarak- ardarda gelen soruları yüzünden hiç istemediği bir şey yapar: Henry'e yaşamak için sadece 90 dakikası kaldığını söyler.

Böyle bir şey, bir anda yüzüne söylenen herkes gibi Henry de önce ne yapacağını bilemez. Biraz olsun sakinleşince ise son saatlerini nasıl geçirmesi gerektiği konusunda bir yol haritası çıkarır kendine.

Bu sırada yaptığından pişman olan Dr.Sharon ve bu durumdan haberdar ettiği Henry'nin ailesi ile Brooklyn sokaklarında büyük bir kovalamaca başlar. Onlar Henry'i bulmaya çalışırken Henry'de geçmiş günlerinin ve hatalarının peşine düşmüştür.

Yönetmenliğini Phil Alden Robinson'un yaptığı ve senaryosu "The 92 Minutes of Mr.Baum" adlı filmden uyarlanan "Asabi Adam" bence aldığı puandan çok daha fazlasını hak ediyor. Son dakikasına kadar Williams'ın müthiş oyunculuğuyla ayrı bir tat kazanan film dram türünün de güzel bir örneğini sunuyor bizlere. 

Hayatın her dakikasının ne kadar önemli olduğunu - bir kere daha - hatırlamak isteyen herkes için...Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates