Kafes | Josh Malerman

Şöyle kafamı dağıtacak bir kitap arayışındayken gelen bir arkadaşımdan gelen tavsiye ile okumaya başladım "Kafes"i...Kitabın konusundan ve sürükleyiciliğinden bahsederken çok kısa zamanda bitirdiğinden bahsetmişti. Bende de durum farklı olmadı. 

Okumaya başladığınız andan itibaren sizi saran daha doğrusu merak duygunuzu kışkırtarak sayfaları ardı ardı çevirmenizi sağlayacak bir konuya sahip.

Hikayenin ana kahramanları genç bir kadın ve çocukları. Evlerinden çok daha güvende olacaklarını düşündükleri uzak bir yere yolculuk yapma planları var. Ama bu yolculuk hiç de o kadar kolay değil. 

Çünkü ne olduğu bilinmeyen bir "şey" görebilen diğer herkese zarar veriyor. Bu yüzden de Malorie hem kendinin hem de çocuklarının gözlerini kapatmayı en doğru çözüm olarak buluyor:


"Gördüğünü anlamazlarsa sana da zarar veremezler."

Hemen tanıtım bülteninde yer alan konusunu paylaşayım:

"Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.


Bu bilinmeyene doğru göz bağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat... Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?"


Josh Malerman'ın ilk kitabı olan "Kafes" pek çok eleştirmen ve yazardan (en başta Stephen King'den) olumlu eleştiriler almış. Gerilimin sürekli olması yönünden King kitaplarına benzetilebilir Kitap başarısını bence oldukça ilginç olan konusundan alıyor. Nasıl ilerler dediğiniz bir noktada bir cevapla sizi farklı bir soruya yönlendirmeyi başarıyor Malerman.

Konusundan da fark etmişsinizdir, kitabı okurken sürekli aklınızdan "Süper bir film olur" düşüncesi geçiyor(du ki) film haklarının Universal Studios tarafından satın alındığını okudum. Yani yakın zamanda bizi ilginç bir psikolojik-gerilim filmi bekliyor.

 Oldukça sade bir dile sahip, rahat okunabiliyor. Muhtemelen siz de 2-3 gün içinde bitireceksiniz. Kafa dağıtmak için de birebir. Bu aralar böyle bir kitap arayışı içindeyseniz tavsiye edebilirim.


Aldığı ödüllerle tamamlayalım yazımızı:
This Is Horror Ödülü - En İyi Roman 
Michigan Notable Book Ödülü
Bram Stoker Ödülü - En İyi İlk Roman Finalisti

Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates