Düşlerin Terzisi | The Dressmaker

Bazen, bazı filmler afişlerinden sınıfta kalırlar. "Düşlerin Terzisi" de bunlardan biri. Bomba oyuncu kadrosu ve enteresan bir konuya sahip bu filmin, böylesine donuk ve anlamsız bir film afişi olsun. Sadece bu yüzden bile filmi keşfetmem zaman aldı.

Ama sonuç? Özellikle ikinci yarıda giderek kara mizaha dönen ilginç bir filmle karşılaştım.

Yönetmen:  TJocelyn Moohouse
Senaryo:     DRosalie Ham (kitap), P.J.Hogan
Oyuncular: EKate Winslet, Judy Davis, Liam Hemsworth, Hugo Weaving

Drama/Komedi  · 119 dakika   · 2015   · Avustralya

Büyüdüğü kasabayı, acı bir kaza sonucu terk etmek zorunda kalan Tilly, Paris'te çok başarılı bir terzi olur. Ve yıllar sonra topraklarına geri döner. Burada kendisini kaçık bir anne ve klasik dedikoducu komşular beklemektedir.

Önce annesini bir düzene sokan Tilly, daha sonra kasabanın kadınları için yavaş yavaş kendini vazgeçilmez hale getirecektir. Ama kendi bildiği yöntemle...

Konu çok ilginç gibi gelmese de Kate Winslet ve özellikle Judy Davis'in varlıkları filme müthiş lezzet katıyor. Davis kaçık anne rolünde müthiş bir portre çiziyor.

A bir de genç kızların sevgilisi yahuşuhlu Liam Hemsworth var ki, Avustralya kırsalına güneşten açılmış saçları ve yanık teni ile oldukça uyum sağlamış. Ama gel gör ki bu kadar mı uyumsuz bir kimya olur! Birbirlerine hiç yakışmayan bu ikili en fazla abla-kardeş görüntüsü verebiliyorlar. Fazlası ıhh ıhhh

Film hiç sıkılmadan izleniyor ama ikinci yarı sanki daha bir lezzetleniyor. Dramın yanına biraz kara mizah eklenince izlemesi daha bir keyifli oluyor.

Öncelikle Liam Hemsworth hayranlarına filmi tavsiye ederim. Ama asıl Winslet ve Davis için izlenir bu film. Yönetmenliğini Jocelyn Moorhouse'un yaptığı "Düşlerin Terzisi"nin IMDB notunun 7.1 olduğunu da unutmadan ekleyeyim.

Magazinsel öğeler de var ama daha çok Brando'nun işine, rollerine ve hayata bakış açısını öğreniyoruz onun ağzından. " Neden bu seçimleri yaptım?" sorusunun cevabını vermeye çalışıyor günahıyla sevabıyla...

Bu filmi izlemeniz için sinemayı yakından takip etmenize gerek yok. Gelmiş geçmiş en büyük aktörlerden biri olarak gösterilen Marlon Brando'nun derslerle dolu hayat hikayesinde eminim herkes kendinden bir şeyler bulacak.
2 yorum :

 1. Liam ve Kate'in hiç uymadıklarına katılıyorum. Liam, Kate'e göre çok genç kalmış.

  Yalnız filmdeki elbiseler mükemmel değil miydi? Şimdiye kadar hiç terziye bir kıyafet diktirmedim. Hep hazır giyimden bir şeyler aldım ama filmi izledikten sonra iyi bir terzi bulup bana uygun kıyafetler dikmesini istedim, yani isterdim :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kate Winslet'ın genel olarak kast seçiminde bir sıkıntı var zaten. Hep oğlu yaşındakilerle oynatıyorlar kadıncağızı :s

   Çok güzeldi kesinlikle. İnsanın o zamanda o giysilerle yaşayası geliyor :D

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates