Hayatın Kıyısında | By The Sea

Mr. and Mrs. Smith filminde onları birbirlerine aşık ama eli silahlı ajan bir çift olarak izlemiştik.

Yıllar geçti, o genç, heyecanlı çift çok yol katetti. Uzun süren sevgililik dönemi, 8 çocuk ve bir o kadar merak dilen bir düğünden sonra ikiliden yeni bir film daha geldi. Ee tabi bunca yaşamışlık sonrası film de buna uygun bir konuya sahip olmalıydı.

Yönetmen:  Tom HooperAngelina Jolie
Senaryo:     David Ebershoff (kitap), Lucinda Coxon Angelina Jolie
Oyuncular: Eddie Angelina Jolie, Brad Pitt, Melanie Laurent, Melvil Paupaud

Drama/Romantik   · 122 dakika   · 2015   ·  Fransa, Malta,  ABD

Evliliklerinin 14 yılını geride bırakan entelektüel çift Vanessa ve Roland olarak izliyoruz onları bu filmde. İtalya'nın küçük bir sahil kasabasına tatil için geldikleri ilk anda evliliklerine dair yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hissediyoruz.

Bir moda dergisinin kapak çekimi gibi adeta her sahne. Vanessa şapkaları, büyük gözlükleri ve modacı elinden çıkmış kıyafetleriyle salınıyor ortalıkta, yüzünden hiç düşürmediği somurtmasıyla...

Roland ise eski parlak günlerini özleyen ama o günlerin artık çoook geride kaldığını kabullenmeyen bir yazar. Avuntuyu içki şişelerinde ararken her geçen gün karısından da uzaklaşıyor.

Son bir şans için bu tatile gelen çiftimiz, normal rutinlerini burada da sürdürüyor, birbirleriyle iletişimi minimumda tutuyorlar.

Vanessa her sabah deniz kıyısında uzun yürüyüşlere çıkarken, Roland kendini bara atıyor. Gün içinde en fazla 1-2 cümle kuruyorlar ve biz de onların bu evliliğe artık bir şans vermediklerini düşünüyoruz.

Günlerden bir gün yan odalarına yeni evli bir çiftin taşınması, Vanessa ve Roland'ın -burada da- rutine bağlanmış günlerini hareketlendiriyor.

Bu genç çift, aşkları, tutkuları ve yaşam sevinçleriyle çevrelerindeki herkesi çekim alanları içine almaya başlıyorlar. Öyle ki mutsuz Vanessa'yı bile gülümserken görebiliyoruz.


Bu büyüye kapılıp, yeniden birbirlerini keşfe başlayan çiftimiz yine aynı yerde takılıyorlar. Vanessa'nın sonu gelmez mutsuzluğunun nedenlerini öğrenip çözmek istiyoruz ama nafile...Brad Pitt bile olsanız, bir kadının mutsuzluğuyla baş edemeyebiliyorsunuz!!!

Yönetmenliğini ve senaristliğini Angelina Jolie'nin yaptığı "By The Sea" ağır temposu ve duygusal konusuyla tam bir Fransız filmi kıvamında. Uzun sessizlikler, tablo-vari arka planlar ve cevapsız bırakılan sorular filmi bu tarz filmleri sevenlerin tercih edeceği bir kategoriye sokuyor.


Pitt çiftini böyle bir filmde izlemek hemen herkes için ilginç gelecektir diye düşünüyorum. Çünkü senaryonun Angelina Jolie tarafından yazılması, içinde az da olsa otobiyografik dokunuşlar barındırabilir diye düşündürtüyor insana...

Filmin tam merkezine oturmuş Vanessa karakteriyle Jolie, güzel ve izlenilesi bir oyunculuk sergiliyor. Yüksek gişe rakamlarına ulaşamasa da, "By The Sea" Jolie'nin kalkıştığı cesur bir deneme olarak izlenmeyi hak ediyor.

Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates