Tanrı'nın Formülü | Jose Rodrigues Dos Santos

Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı kabul edilen Einstein, fikirleriyle hala insanlığı şaşırtmaya ve peşinden sürüklemeye devam ediyor. Son okuduğum kitap "Tanrı'nın Formülü" de Einstein'i merkez alıp giderek genişleyen bir heyecan ve merak sarmalı çiziyor beynimizde...

Her şey 1951 sonbaharında İsrail Başbakanı David Ben Grion'ın Einstein'ı ziyaretiyle başlıyor.

Amacı nükleer silah olan Grion bu konuda bilim adamından yardım istemektedir. Bu amaçla başlayan sohbetleri bu iki önemli adamı hiç beklemedikleri bir noktaya getirir: "Tanrı'nın varlığı bilimsel olarak kanıtlanabilir mi?"

Einstein Tanrı'nın varlığını kanıtlamaya çok yaklaştığından bahseder politikacıya. Şimdiye dek varlığı sorgusuz kabul edilen Tanrı'nın artık bilimsel olarak da kanıtlanabileceğini anlatır. Sohbetlerine devam ederken, ikilinin bilmedikleri, CIA ve FBI'ın da bu ilginç konuşmaya dinleyici olarak katıldıklarıdır.

Günümüze döndüğümüzde ise kriptolog ve tarih profesörü Thomas Noronha'nın kapısı İranlı Ariana Pakravan tarafından çalınmaktadır. Pakravan elinde Einstein'a ait deşifre edilmesi gereken bir not olduğunu söyler ve Noronha'dan yardım ister.


Böylesine heyecan verici görevi hiç düşünmeden kabul eden Noronha, zaman ilerledikçe kendini uluslararası tehlikeli bir oyunun içinde bulur. CIA'i, FBI'ı ve İran'ı böylesine peşinden koşturan notta ne yazıyordu?

Einstein yazdıklarını neden şifreleme ihtiyacı hissetmişti?

Noronha bu sırrı -hayatı pahasına- çözebilecek miydi?

* * *

İnanç kavramından kuantum fiziğine, politikadan mistik inançlara pek çok konuyu harmanlayan heyecanlı bir roman "Tanrı'nın Formülü"  Dünyanın oluşumu, "büyük patlama" (big bang), uzayın sonsuzluğu, varlığın ortaya çıkışı, insanın bu koca evrendeki yeri ve varlık nedenleri üzerine bolca bilgi veriliyor kitapta. 

Bilim insanlarının hala cevap aradığı pek çok soru, okuyucunun ilgisini yüksek tutacak bir macera ve arka planında bir aşk hikayesiyle sunuluyor.

Bu tarz konuları satırlara dökmek kolay değil doğal olarak. Fizik konusunda eğitiminiz ya da özel bir ilginiz yoksa özellikle dünyanın oluşumu ve kuantum fiziğiyle ilgili kısımlarda- yazarın satırlarına yetişemediğiniz zamanlar olabiliyor. Bunu hissettiğinizdeyse yapabileceğiniz en iyi şey - en azından benim yaptığım- kitabı kapayıp, internette bu konularla ilgili biraz daha derinlemesine araştırma yapmak.


Einstein ya da kuantum fiziği ilginiz çekiyorsa elinizde düşüremeyeceğiniz bir kitap olacak "Tanrı'nın Formülü"


"Tanrı'nın Formülü" 
Jose Rodrigues Dos Santos
Türkçe'ye çeviren: Cem Demirkan
Pegasus Yayınları, 2014, 552 sayfa

4 yorum :

 1. Yorumun vasıtasıyla kitabı listeme ekliyorum; teşekkürler Transilvanya yoldaşım! ^_^
  Bu arada seni mimledim! ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim ilginç bulduğum bir kitap olmuştu. İşin içinde Einstein olması da cazibe katıyor tabii pazarlama açısından. Umarım keyifle okursun.

   Çok teşekkür ederim. Bu sayede bekleyen diğer mimleri de yapmış olurum ;)
   Sevgiler

   Sil
 2. Ben hayatında hiç bir zaman dogru düzgün kitap okuyan bir insan olmadım ilk bu kitabı elime aldım o zaman kütahya dumlupınar Üniversitesindeydim birinci sınıf öğrencisiydim hocam sayesinde aldım bu kitabı elime merakla zevkle okudum hatta ilk gözyaşımı bu kitapta döktüm bu kitap bana bir çok şey kattı hayatıma yön verdi herşey için çok teşekkür ederim beni aydınlattınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir yorum bu! Ben teşekkür ederim paylaşımın için
   Kitaplar, filmler, müzik yani genel anlamıyla sanat bunun için var zaten. Ruhumuzun bir köşesine ulaşıp bizi değiştiriyor, dönüştürüyor, öğretiyor.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates